Čáslavské výjimečnosti

Nejvyšší
kostelní věž

Dominantou Čáslavi
je překrásný kostel sv. Petra a Pavla. Věž kostela je třetí nejvyšší kostelní věž v Čechách. Její výška dosahuje 88,5 metru. Na vyhlídku musíte vyšlapat celkem 236 schodů. Kostel pochází z přelomu 11. a 12. století.


Nejstarší
hradební pásmo

Hradební městské opevnění je jedno z nejstarších v Čechách. Do města se vstupovalo čtyřmi městskými branami. V Čáslavi uvidíte takzvanou Otakarovu baštu, což je obranná věž z počátku 14. století.Nejstarší hudební
festival v Evropě

V Čáslavi můžete navštívit nejstarší evropský bluegrassový festival. Banjo Jamboree se
v Čáslavi koná od roku 2002 i za účasti nejlepších zahraničních interpretů. V areálu ve Vodrantech se v roce 2023 uskuteční již 51. ročník.


Nejstarší
fotografický klub

Fotoklub Čáslav se může pochlubit více než stoletou historií. Podle dostupných informací je druhým nejstarším fotografickým
spolkem v republice. Tradice fotografického spolku začala v Čáslavi totiž již v roce 1919.


Tradice trhů
téměř 700 let

První dekret
na pořádání trhů
a jarmarků město získalo již v roce 1341. Tento odkaz tak město udržuje takřka 700 let, čáslavské trhy jsou vyhlášené. Hlavní náměstí bylo vždy centrem obchodu
a trhů a je jím dodnes.


Čáslavský
sněm

3. až 7. června 1421 se sešel ve farním kostele v Čáslavi zemský sněm, který vstoupil do dějin jako čáslavský. Ten odmítl přijmout v Čechách Zikmunda Lucemburského za panovníka. A ustavil dvacetičlennou zemskou vládu, do které byl zvolen i Jan Žižka. Šlo o první národní shromáždění na evropském kontinentě.

1. bitva zákopové války u Čáslavi

V září roku 1618 se u Čáslavi se střetla vojska českých stavů a císaře Matyáše Habsburského. První velká bitva třicetileté války byla šestidenním krutým střetem. Byla to první zákopová válka v historii. V roce 2018 došlo k připomenutí bitvy její rekonstrukcí po 400 letech.


Jedinečné koupaliště jako dar městu

V roce 1934 Ing. Emil Pick a Ing. Dr. Pavel Pick předali městu koupaliště v místním lesoparku Vodranty. Majitelé tehdy největšího čáslavského závodu firmy Kosmos jej zbudovali na vlastní náklady. Ve třicátých letech dvacátého století bylo považováno za jedno z nejlepších v republice.


Nejdelší měření teploty
od roku 1843

Zaznamenaná řada měření teploty v Čáslavi již od roku 1843 je jednou z nejdelších v České republice. Patrně druhá nejdelší po pražském Klementinu.

Jediná fotografie průkopníka létání Kašpara

21. května 1911 uskutečnil Ing. Jan Kašpar veřejný vzlet v Čáslavi. Tehdy byla pořízena pravděpodobně jediná jeho barevná fotografie.

Legendární Solvina ze závodů Kosmos Čáslav

V roce 1955 byla zaregistrována ochranná známka nejznámějšího čistícího prostředku Solvina. V Čáslavi se vyrábí dodnes.

Sdílejte: