Dusíkovo divadlo

Dusíkovo divadlo v Čáslavi je jedno z nejstarších a nejkrásnějších kamenných divadel v Čechách. Bylo otevřeno již v roce 1869 a je tak dokonce starší než Národní divadlo v Praze.

V současné době je divadlo lákadlem nejen pro milovníky divadla a výtvarného umění, ale i pro obdivovatele krásné architektury. Jedinečná historická budova je totiž doplněna o moderní přístavbu, která se v roce 2015 stala vítězem architektonické soutěže Ceny Klubu Za starou Prahu.

Dusíkovo divadlo je od roku 1993 národní kulturní památkou. Původní budova byla dokončena v historizujícím pseudorománském slohu stavitelem Josefem Spudilem, ředitelem reálné školy v Čáslavi. 

Na průčelí umístěna pamětní deska Jana Ladislava Dusíka, hudebního skladatele a klavíristy vytvořená Myslbekovými žáky. Divadlo se v Čáslavi hraje již od roku 1841, původně se hrálo v jiných prostorách, např. v dnešním Hotelu Grand, ochotníci se ale rozhodli postavit vlastní budovu, která měla pohnutý osud. V roce 1923 došlo k požáru při kterém z divadla zbyly jen obvodové zdi. Divadlo se ale podařilo rychle obnovit a s kratičkou přestávkou tak slouží pro kulturní účely města více než 150 let!

Ukrytý poklad může mít různé podoby – v divadle je to opona od Antonína Růžičky z r. 1924, která měří úctyhodných 760×500 cm. Opona vznikla po požáru Dusíkova divadla a najdete na ní krásně vyobrazenou Čáslav. Původní divadelní oponu (r. 1868) maloval sám stavitel divadla Josef Spudil a opona shořela při požáru Dusíkova divadla. Tehdy v roce 1923 zbyly z divadla jen obvodové zdi.

V současné době Dusíkovo divadlo ročně navštíví více než třicet tisíc lidí – ať už při pravidelných divadelních představeních, koncertech, přednáškách, ale i jedinečných výstavách. Můžete si tu posedět i v divadelní kavárně Místo u dvou přátel. Pokud hledáte program a další informace o Dusíkově divadle, tak navštivte webové stránky divadlocaslav.cz

 

Sdílejte: