Načítám Akce

« Všechny Akce

Výročí narození: Kliment Čermák * 1. 4. 1852

1. dubna

Kliment Čermák se narodil v Čáslavi dne 1. 4. 1852. Zemřel 19. 1. 1917 v Čáslavi. Učitel, amatérský historik, archeolog, numismatik, muzejník, spisovatel a popularizátor poznatků v oblasti historických věd.

V roce 1877 došlo k obnovení Včely čáslavské, jejíž činnosti se Čermák nadále aktivně účastnil jako její jednatel a v letech 1891–1917 jako předseda. Včela čáslavská spolupracovala i s čáslavským muzeem, kde byl Čermák autorem historické expozice.

Kliment se narodil v rodině knihaře Klimenta Jana Čermáka a Johany (rozené Kryšpínové). Rodina, ve které malý Kliment vyrůstal byla poměrně pokroková. Otec Klement Čermák se vyučil knihařem, ale jako samouk se vzdělával dále. V roce 1859 byl jedním ze zakládajících členů Záložny Čáslavské a až do své smrti zde působil v různých výborových funkcích. K. Čermák st. dále přispíval různými články do denního tisku a časopisů a sepsal i „Dějiny Záložny Čáslavské“. Zasedal též v letech 1860 – 1884 v obecním zastupitelstvu města Čáslavě.

Téměř ve všech funkcích a pilné práci setrval až do své smrti, která ho zastihla ve věku šedesáti pěti let dne 19. 1. 1917 v Čáslavi. Smrt ho odvedla ze světa od rozdělané práce, od mnoha zamýšlených a dosud nesplněných cílů. Nedokázala však zbořit to, co za léta pilné práce zbudoval.

Čáslavské osobnosti | www

Podrobnosti

Datum:
1. dubna
Rubriky Akce:
,